Producenci

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Struny grube czy cienkie

Głównym czynnikiem, który powinien decydować o doborze grubości strun powinien być strój, którego używamy. Im niżej chcemy się nastroić, tym grubsze struny powinniśmy założyć. Bardzo ważną sprawą w doborze strun jest również skala instrumentu.

O czym musimy pamiętać?

1. Im dłuższa skala instrumentu - tym większy naciąg strun. Przykładowo, jeżeli założymy set strun Ernie Ball Regular Slinky Nickel Wound (2221) 10-46 do gitary o skali 25,5”, będą one zdecydowanie twardsze niż w gitarze o skali 24.75”.
2. Struny bez owijki w tym samym rozmiarze są twardsze od strun z owijką.
3. Naciąg strun nie rośnie liniowo. Jeżeli chcemy zestroić się ton w dół i uzyskać ten sam naciąg, grubość strun, szczególnie basowych w owijce będziemy musieli zwiększyć o kilka dobrych punktów.

Bazą do eksperymentów powinny być podstawowe sety, czyli:

1. Ernie Ball Regular Slinky 10 - 46 - 24,75” - std E
2. Ernie Ball Super Slinky 9 - 42 - 25,5” - std E

Przypadek pierwszy, strój dwa tony w dół - std C:

1. Chcąc uzyskać podobne naprężenia i wygodę gry powinniśmy spróbować setu Ernie Ball Beefy Slinky 11-54, który powinien dać podobne odczucie.
2. W tym wypadku trzeba by się pokusić o Ernie Ball Skinny Top Heavy Bottom 10-52.

Oczywiście naprężenia nie będą idealnie takie same, ale zbliżone. Co zmienia sie oprócz grubość strun? Oczywiście brzmienie. Im grubsze struny zakładamy, tym brzmienie staje się ciemniejsze, zmienia się atak i sposób artykulacji.

Zmieniając struny na grubsze i pozostając w tym samym stroju musimy pamiętać przede wszystkim o regulacji gitary. Gryf zmieni swoje położenie i prawdopodobnie trzeba będzie go delikatnie wyprostować. Podobnie zmieni się menzura instrumentu, którą trzeba będzie wyregulować.

Grubsze struny na początku wydają się trudniejsze do grania, ale po pewnym czasie okazuje się, że jednak gra się na nich łatwiej? Dlaczego? Dzięki dużej grubości struny więcej wybaczają, mniej odstrajają się i nie trzeba tak bardzo zwracać uwagę na artykulację, szczególnie przy szybkich i mocnych zagrywkach.

Przypadek drugi:

Gitarzyści ciężko mają problem z dostosowaniem setu strun do strojenia typu “drop” czyli szósta struna obniżona o dwa półtony od standardu.

1. Chcąc zestroić się do drop D ze stroju std E, warto ostatnią strunę zamienić na 0.050, dzięki czemu jej naprężenie pozostanie takie samo jak struny 0.046 w std E.
2. W instrumencie z dłuższą skalą strunę ostatnią strunę możemy zamienić na strunę 0.046.

Podawane wartości są przybliżone i mogą różnić się, zarówno w odczuciu gitarzysty jak i w naciągu podawanym przez producenta.
Innymi słowy, eksperymenty są bardzo wskazane, a chwila gdy odnajdziemy swój idealny set będzie bardzo szczęśliwa.


© strunygitarowe.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl